Martin Sørensen på UEFA A-lisens

Skriv ut
Martin Sørensen (28), en av våre to trenerveiledere, tar UEFA A-lisens. For Martin er det, i likhet med alle våre trenere, viktig å være i konstant utvikling. A-lisenskurset passer  godt inn i hans utviklingsbehov nå.

I sitt daglige virke i klubbene har Martin ansvaret:

– for trenerveiledninga av klubbens lag sammen med Vebjørn Urdal
– for utvikling av sportsplanen
– som hovedtrener for Rekruttlaget
– for analyse av vårt Eliteserielag
– for klubbens nye konsept RIL Extra sammen med Vebjørn Urdal. De har ansvaret for keeperskoler (REK), sommerferiens fotballskole (RES) og RIL Extra Fritidsordning (REF) fra høsten av.

Trenernes kursstige består av:

  • UEFA PRO-lisens
  • UEFA A-lisens
  • NFF B-lisens
  • NFF C-lisens (Grasrottreneren)

A-lisens er altså nest øverste nivå i kursstigen, og i Norge blir 32 trenere tatt inn til dette nivået hvert år. Kurset varer et år, og går over tre samlinger, med en god del mellomarbeid i egen klubb.

– Hva ser du fram til nå før du setter i gang med kurset Martin?
Kurset er lagt opp slik av veldig mye dreier seg om praksis og hva som skjer på treningsfeltet. Det er høy veiledertetthet med 1 veileder på 4 trenere som skal jobbe tett sammen som gruppe gjennom dette året. Jeg ser fram til å kunne få nytte av veiledninga og styrke min kompetanse gjennom samarbeidet med de andre på kurset og særdeles i min gruppe. Når dette gir meg personlig et løft, vil det påvirke vår klubb direkte og indirekte. Jeg er på kurs primært for å lære og dermed utvikle meg som trener.

– Hvordan kan Ranheim som klubb nyttiggjøre seg av å sende deg på kurs?
For det første vil jeg si at det å utdanne seg og få ny kunnskap er alfa og omega for en trener, og kompetente trenere gir bedre spillerutvikling. Med Svein (Maalen red. anm.)ferdig på PRO-lisens, meg på A-lisens, to nye fjes på vei inn på B-lisens i år og en drøss med utdannede grasrottrenere har vi gjort et godt løft i klubbens trener- og dermed spillerutvikling i år.

For det andre har jeg som utviklingsansvarlig og trenerveileder direkte påvirkning på ganske mange lagsceller, trenere, spillere og ikke minst sportsplanen. Det jeg lærer på kurs bidrar til mer kompetanse hos oss i Ranheim gjennom de menneskene jeg jobber sammen med i det daglige. Når disse menneskene bruker dette til det beste for våre spillere har vi som klubb fått nytte av kurset jeg tar.

Første samling i Bergen 17.-22.juni:
32 trenere er tatt ut på UEFA A-lisens, av totalt 125 søkere.

Følgende trenere er tatt ut: 

Ola Rismo, Tromsø
Elise Richardsen, Fart
Jonny Hanssen, Løten
Frode Nybø, Florø
Håvard Hatle, Sogndal
Ruben Hetlevik, Lysekloster
Brede Tokvam, Brann
Martin Sørensen, Ranheim
Mads Pettersen, Trondheims-Ørn
Mats Lund, Tynset
Erik Krokvik, Jerv
Tor Hogne Aarøy, Spjelkavik
Remi Natvik, Aalesund
Andreas Hanssen, NFF Nordmøre & Romsdal
Morten Jensen, Viking
Frode Lafton, Hønefoss
Geir Midtsian, NFF
Joakim Dragsten, Eidsvold Turn
Didrik Bjella, Lokomotiv Oslo
Solveig Gulbrandsen, Kolbotn
Tor Erik Gjertsen, Stabæk
Gisle Olsen, Oppsal
Mads Nesjan, Stabæk
Morten Berre, Skeid
Eirik Kjønø, Grorud
Kenneth Østerås, Vålerenga Kvinner
Trine Rønning, NFF
Melissa Wiik, Sandefjord Kvinner
Martin Reier, Odd
Stig Haddal, Urædd
Øystein Sanden, Odd
Thomas Dent, Bodø/Glimt

Veiledere:

Even Pellerud, Dag Vidar Kristoffersen, Trond Nordsteien, Hans Knutsen, Øivind Nilsen, Peter Engelbrektsson, Jan Roar Saltvik og Magnus Johansson.

Kursleder: 

Dag Riisnæs

UEFA

Legg inn en kommentar